Vsako leto od leta 1992 naprej 31. oktobra praznujemo dan reformacije ali z drugo besedo praznik slovenstva.

Dan reformacije je zelo pomemben praznik predvsem za slovensko kulturo in jezik. Praznik in dela prost dan je namenjen spominu na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju.

Beseda REFORMACIJA pomeni gibanje za prenovo cerkve, ki ga je v 16. stoletju sprožil profesor svetopisemskega nauka Martin Luter, tako da je 31. oktobra 1517 na vrata cerkve v Nemčiji obesil 95 tez, v katerih je zahteval prenovo cerkve. Tako se je začelo reformno gibanje. Ena od idej reformatorjev je bila, naj bodo verske knjige napisane v ljudskem jeziku, kar je pomembno vplivalo na razvoj književnosti pri nas. 

Najznamenitejša osebnost tistega časa pri nas je bil Primož Trubar, ki se je rodil leta 1508 na Rašici pri Velikih Laščah. Zelo zgodaj se je odločil, da se bo izobraževal za duhovnika. Najprej se je šolal na Reki, nato v Salzburgu, od tam se je odpravil v Trst, kjer je živel na dvoru pri škofu Bonomu. Pri njem se je naučil veliko jezikov in dobil navdih za protestantske ideje. Leta 1548 je moral pobegniti v Nemčijo, kjer je deloval kot protestantski duhovnik. Na tujem je leta 1550 napisal prvo slovensko knjigo KATEKIZEM, v katero je zapisal te besede: »Vsem Slovencem, gnado, mir, milost inu pravo spoznanje božje skozi Jezusa Kristusa, prosim.« Ker večina ljudi takrat ni znala brati in pisati, je napisal še ABECEDNIK, da bi se lahko naučili branja in pisanja v slovenskem jeziku. In tako je tudi slovenski jezik dobil svoj prostor v knjigi …

Zakaj je za Slovence dan reformacije tako pomemben?

Ta dan je še posebej pomemben za nas, saj se je narodna zavest Slovencev oblikovala ravno v času reformacije, s slovenskimi protestanti smo dobili lastno kulturo, knjige pisane v slovenskem jeziku in predvsem smo postali narod – Slovenci. Brez Primoža Trubarja, Jurija Dalmatina in Adama Bohoriča, čigar dela predstavljajo temelj civilizacije naše kulture, bi bil naš razvoj najverjetneje počasnejši.

Tia Kaker in Lana Pratnekar

Fotografije je prispevala Pia Potočnik, in sicer so nastale na Trubarjevi domačiji na Rašici, kamor so se v torek, 25. 10. 2022, odpravili devetošolci v sklopu kulturnega dne.

(Skupno 169 obiskov, današnjih obiskov 1)