VARNO S SONCEM na  OŠ Črna na Koroškem-poročilo o projektu v šol. l. 2023-24

Tudi v tem šolskem letu smo na naši osnovni šoli sodelovali z vami v projektu Varno s soncem. S projektom  Varno s soncem učence  spodbudimo k varovanju zdravja in jih seznanimo o škodljivih posledicah delovanja sončnih žarkov in ukrepih, s katerimi lahko te posledice preprečimo.

Učenci se  z različnimi dejavnosti učijo, kako se zaščititi pred soncem in tako spoznajo

različne zaščitne ukrepe in sredstva, ki jih ščitijo pred negativnimi vplivi sončnih žarkov

Učenci na različne načine spoznajo, da se pred soncem zaščitimo z ustreznimi oblačili, pokrivalom in sončnimi očali, da za dodatno zaščito uporabimo sončno kremo in se v času, ko je sonce najmočnejše umaknemo v senco. Seveda pa ne smemo pozabiti na zadostno količine pitja tekočine, predvsem vode. Spoznali smo tri glavne stebre zaščite, spoznali smo dvanajst preprostih navodil, ki naj bi jih poznal vsak, ki se giblje na soncu.

Kaj želimo s projektom:

• ozavestiti otroke in starše o pomenu zaščite otrok pred nevarnimi sončnimi žarki,

otroci aktivno sodelujejo pri vsakodnevnih dejavnostih zaščite.

• seznaniti otroke o škodljivem vplivu sončnih žarkov,
  • otroke seznaniti z načini zaščite pred škodljivimi vplivi sonca (primerna oblačila,

pokrivala, zaščitna krema, …),

• otrok spozna, da na njegovo zdravje vpliva okolje in tudi sam,

IZVEDENE DEJAVNOSTI NA TEMO PROJEKTA:

Poslužili smo se ponujenih zadev s strani NIJZ.

S projektom smo začeli na način pogovora z otroki o varnosti in zaščiti pred nevarnostmi sonca, nadaljevali smo z izvajanjem zaščitnih ukrepov pri gibanju na prostem (športna vzgoja, dnevi dejavnosti) merili smo senco (OPB)

Tudi v tem šolskem letu smo znova pripravili stalno tematsko razstavo na hodniku pred športno dvorano .

Izvedli razredne ure na to temo, tematiko smo vključili v razgovore s starši, posebej pred pripravami na šole v naravi. Na športnem dnevu plavanje v bazenu ob zaključku šole, smo učence dan pred dejavnostjo opozorili na učinke sonca in zaščito pred njim na kopanju v bazenu in se prepričali, če so se zaščitili na kraju samem.

Po šoli smo izobesili letake, ki opominjajo na nevarnosti gibanja na soncu v času med 10. in 16. uro!  Temo smo vključevali v pouk, kadar je bila tematika primerna!

Ko smo izvajali aktivnosti na prostem smo le te  aktivnosti prestavili na senčno stran ali pa si pomagamo s senčniki oz. jih, v kolikor se da, časovno prilagodimo gibanju sonca. Učitelji so še bolj pozorni na to, da se učenci zadržujejo v senčnih delih. Učitelji so sodelovali v spletnem izobraževanju in prenesli svoje znanje na učence. Tako učitelji, kot učenci, smo reševali spletne ankete na temo Varno s soncem.

Učenci imajo na voljo vodo za pitje. Ob igri na prostem pa učenci odnašajo s seboj svoje stekleničke z vodo.

Učenci predmetne stopnje so bili o tej tematiki seznanjeni na razrednih urah, pri pouku biologije.. Učence 5. in 6. r še posebej pred odhodom v zimsko in letno šolo v naravi opomnimo na nevarnosti prekomernega izpostavljanja sončnim žarkom in kako se zaščititi pred njimi.

Zapisala koordinatorica projekta Varno s soncem Sabina Kovačič OŠ Črna na Koroškem