ŠOLSKO NOVINARSTVO 2022

SVETOVNI DAN PISMENOSTI

1. SEPTEMBER

PISMENOST POVEŽIMO S TEHNOLOGIJO

“Nepismenost je podobna svetu s samo enim vhodom, in ko vstopimo, ni tam ničesar. Pismenost me je rešila tega temnega sveta. Odklenila mi je tisoč vrat, skozi katera lahko vstopim.” – Ernest Carr

Unesco in Mednarodno bralno društvo sta 8. september v letu 1966 razglasila za svetovni dan pismenosti, ki opozarja, da je kljub razvoju stopnja pismenosti v številnih državah sveta še vedno izrazito nizka. Pismenost je obenem predpogoj za osebni in družbeni razvoj, zmanjšuje revščino in neenakost, ustvarja bogastvo in pomaga izkoreninjati težave s prehranjevanjem in javnim zdravjem.

Pismenost je v definicijah prikazana kot sposobnost branja, pisanja, računanja in podobno. Ko pa premislimo, kaj vse lahko izrazimo z besedami, spoznamo, da je velik del našega življenja.

Pogosto se v sodobnem svetu znajdemo poleg novejše tehnologije, kot so telefoni, računalniki, tablice … Po mojem mnenju se mnogi ne zavedamo, koliko nam pismenost pri tem pomaga. Pomislimo na naš prosti čas, ki ga preživimo na telefonu. Kaj bi počeli, če ne bi vedeli, kako napisati sporočilo prijatelju, če ne bi znali prebrati članka na spletu ali naročiti paketa?

Sama si ne predstavljam življenja brez tehnologije, hkrati pa ne brez pismenosti. Pomembno je, da ne zanemarimo naših pismenih sposobnosti, saj so v današnjem svetu zelo pomembne za naše izražanje v svetu s tehnologijo ali brez nje.

Ne pozabimo na naše vrednote pismenosti, ki smo jih spoznavali in odkrivali skozi otroška leta. Sama se še vedno učim, vendar je moj napredek iz prvega v deveti razred ogromen.

Pia Potočnik, 9. a