V torek, 7. 6. 2022, so učenci 6. a-razreda obiskali Slovenski šolski muzej v Ljubljani in GEOSS pri Vačah.

V šolskem muzeju so podoživeli učno uro lepopisja iz leta 1930. Spoznali so način dela v šoli takrat, oblačila, pisala in šolske kazni. Učenci, čeprav ob strogi gospodični učiteljici, so uživali. Ogledali so si tudi razstavo, ki prikazuje razvoj učenja/šolanja od prazgodovine do danes ter razvoj igrač.

Naslednja postaja je bila geometrično središče Slovenije (GEOSS), kjer je težiščna točka države, in sicer na območju Spodnje Slivne pri Vačah v občini Litija.

Člani domačega družinskega gledališča so nam povedali, da je bil GEOSS leta 1982 zasnovan kot domoljubni vseslovenski projekt, simbol slovenstva, večstoletnega prizadevanja za obstoj in razvoj ter zakoreninjenost Slovencev na tem prostoru.

Pokazali so tudi situlo iz Vač, ki prikazuje delo naših prednikov 2500 let nazaj. Danes najdemo njene reliefne podobe na osebnem dokumentu.

Na koncu so simbolično nazdravili ob verzih Prešernove Zdravljice.

Z učenci sva bili Tamara Oblak in Milena Mesner